Vyhledávání

Kontakt

Základní škola, Mníšek pod Brdy, Komenského 886
Komenského 886
252 10 Mníšek pod Brdy

318 599 465 - 732 458 092

zskomenskeho886@seznam.cz

ŠKOLNÍ ROK 2018/19

Koníci

Den před vysvědčením nám naše spolužačka zařídila svezení na jejím koníkovi.. Děkujeme její mamince, že nám tento báječný zážitek umožnila :-)

Svět kostiček Příbram

V závěru školního roku se naši nejmenší vypravili do Příbrami na výstavu "Svět kostiček". Jde o výstavu exponátů sestavených z kostiček stavebnic Lego a Seva.

Před začátkem je však nejdůležitější pořádně se posilnit :-)

Na výstavě jsme viděli různé modely aut, motorek, ale také zvířat, jídel nebo obrovskou hasičskou zbrojnici..

Co nás ale na výstavě bavilo nejvíc? Měli jsme k dispozici obrovské množství stavebnic, ze kterých jsme si mohli postavit, co jsme chtěli :-)

Mléko do škol

Protože se naše škola účastní projektu Mléko do škol, jehož cílem je hlavně podpora zdravé výživy, měli jsme možnost ochutnat spoustu různých druhů sýrů a dalších mléčných výrobků...

Zahradní slavnost

Jako každý rok, i letos se konala zahradní slavnost. Počasí nám přálo, a tak jsme si ji užívali plnými doušky :-) 

Nejprve jsme si zasoutěžili na připravených stanovištích...

... po hudební vsuvce, kterou obstaral náš deváťák na kytaru, jsme se vrhli na grilované pochoutky a další dobroty, které přinesli naši rodiče :-) 

Exkurze v pekárně

Víte jaké je to pracovat v pekárně? My už ano! :-) Díky panu Jarolímkovi jsme se mohli podívat pod ruce pekařek a vidět tak celý proces výroby cukrářských laskomin. Na závěr jsme si každý mohl nazdobit svůj vlastní linecký koláček a ochutnat výbornou zmrzlinu. Děkujeme za úžasný den! :-)

 

Veletrh vědy

Na začátku června se žáci druhého stupně vydali do pražských Letňan na Veletrh vědy, největší populárně-naučnou akci v České republice. Tam si mohli prohlédnout improvizované laboratoře nebo různé speciální exponáty, ale také navštívili padělatelské doupě nebo třeba laserové bludiště.

 

Muzeum zlata a Muzeum balónového lítání

V polovině května jsme se vypravili na celodenní výlet. Nejprve jsme zavítali do Nového Knína do Muzea těžby a zpracování zlata, kde jsme si mohli prohlédnou těžbu a zpracování zlata od nejstarších dob až do 20.století. Druhým bodem mělo být rýžování zlata, ale protože nám počasí moc nepřálo, vydali jsme se s paní průvodkyní na stezku po městě. Společně jsme se zastavili u nejvýznamějších budov a přečetli si o nich důležité informace..

Další zastávkou bylo Muzeum balónového létání v Chotilsku, kde jsme mimo jiné viděli z čeho se takové balóny vyrábí a jaké tvary vůbec můžou mít.

Poslední zastávkou byl výstup na Drtinovu rozhlednu na Besedné, kde se nám moc líbilo :-)

Soutěž "Požární ochrana očima dětí"

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska pořádalo již 45.ročník literárně-výtvarné soutěže "Požární ochrana očima dětí a mládeže", které jsme se již podruhé zúčastnili. A měli jsme úspěch! Hned 6 našich žáků obsadilo 1.-3. místo v okresním kole, a dvě žákyně se dokonce umístily i v kole krajském. 

Někteří z oceněných se vydali na předávání cen za doprovodu rodičů do Jílového u Prahy...

...ostatním byly ceny předány paní ředitelkou přímo ve škole. 

GRATULUJEME!

 

Turistická vycházka na Skalku

22.duben - Den Země aneb mezinárodní svátek životního prostředí slaví miliony lidí z více jak 140 zemí světa. Po celém světě se konají různé festivaly, koncerty a hlavně úklidové práce. A právě turistickou vycházkou na Skalku spojenou s úklidem lesa jsme oslavili mezinárodní den životního prostředí. 

A že jsme byli úspěšní. Nemyslíte? :-)

Za odměnu jsme si pak mohli opéct buřty. A jak nám chutnaly....

Velikonoce

Velikonoce, jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků, ale zároveň také období lidových tradic spojených s vítáním jara. Co bychom to byli za školu, kdybychom nějaký projekt na téma Velikonoc nezrealizovali? Před prázdninami jsme si tak povídali o významu Velikonoc u nás, ale také v cizích zemích. Zazpívali jsme si české, ale i anglické koledy, nazdobili jsme si perníková, ale i klasická vyfouknutá vajíčka a upletli si pomlázky. 

Na závěr projektového dne jsme si šli na zahradu najít odměnu, kterou nám schoval stejně jako dětem v Anglii Easter Bunny :-)

 

Návštěva knihovny

Měsíc březen je už více než 60 let spojován s Měsícem knihy. Proto jsme se i my vydali na návštěvu knihovny, kterou máme shodou okolností hned naproti :-) Paní knihovnice nám vysvětlila, jak to v takové knihovně vůbec chodí a poté si mohl každý půjčit knihy, které ho zajímají.

Děkujeme paním knihovnicím za ochotu :-)

Návštěva sběrného dvora

V rámci projektového dne, který byl zaměřen na třídění odpadu, jsme se vydali na exkurzi do sběrného dvora v Mníšku pod Brdy. Dozvěděli jsme se tak, kam se dostávají věci, které vyhodíme do popelnic na tříděný odpad, ale také to, co bychom měli udělat například s nefunkční televizí či starým nábytkem.

 

Tulipánový měsíc

Tulipánový měsíc je projekt, který organizuje spolek Amelie, a jehož cílem je přinést s jarem i naději všem, kdo se osobně či v blízkém okolí setkávají s onkologickým onemocněním. I my jsme se do tohoto projektu zapojili a vyjádřili tak podporu nemocným a zdravotníkům v nemocnicích svými obrázky, které budou vystaveny na onkologických odděleních.

Práce s ovčí vlnou

V polovině února nás navštívila úžasná paní Trávníčková, chovatelka ovcí, která nám povídala o zpracování ovčí vlny. Nejprve jsme si mohli vyzkoušet práci přadlenky a hned poté jsme na různých stanovištích vyráběli věci z ovčí vlny.

Plavecký výcvik

Každou lednovou středu jsme se účastnili plaveckého výcviku na Příbrami

Zimní radovánky

Zima je v plném proudu, počasí nám přeje, a tak jsme si byli odpočinout od učení a trochu se vyřádili na sněhu :-)

 

Zdobení vánočního stromečku

Vánoce jsou za dveřmi a my jsme, jak se říká, v jednom kole..Vyrábíme věci nejen na Knoflíkové trhy, ale také ozdoby na vánoční stromečky na náměstí. Ty jsme si byli nazdobit v pátek 7. prosince. Tak nám dojděte zkontrolovat, jak se nám povedly! :-)

Mikuláš

I letos nás ve škole navštívil Mikuláš, anděl a čerti.. Naštěstí máme samé hodné děti, a ty, které přes rok trochu zazlobily, si své hříchy mohly odčinit nějakou pěknou básničkou...

Mistrovství světa ve florbale

Na začátku prosince jsme se byli podívat v Praze v O2 aréně. A co jsme tam dělali? Fandili jsme na mistrovství světa ve florbale :-)

Hudební nástroje

I tento rok nás navštívil úžasný pan Vrba se svými netradičními hudebními nástroji.. A my jsme si to moc užili. Děkujeme! :-)

Preventivní program Kočičí zahrada

Kočičí zahrada je program pro děti, který má za úkol rozvíjet sociální dovednosti dětí v rámci prevence rizikového chování..My jsme si povídali hlavně o různých druzích strachu..

Jedním z úkolů bylo napsat na papír čeho se bojíme a potom jsme si o tom všichni společně povídali. Zjistili jsme, že každý se něčeho bojíme, a že některé strachy jsou společné pro mnohé z nás..

Další hodiny jsme se věnovali lidem z různých částí světa. Říkali jsme si, čím se od nás odlišují, ale i co máme naopak společné. Na závěr jsme malovali naši vysněnou destinaci, kam bysme se jednou chtěli podívat :-)

Příprava na Knoflíkové trhy

Rok se s rokem sešel a už se zase blíží adventní čas a s ním spojené Knoflíkové trhy na náměstí. Letos nám přišly s vyráběním pomoct i některé maminky, kterým tímto moc děkujeme :-)

 

 

Halloween

31.řijen - den, kdy se děti oblékají do strašidelných kostýmů a koledují o sladkosti. Přestože se většinou tento svátek slaví v anglicky mluvících zemích, udělali jsme si i my ve škole strašidelný den, který byl plný halloweenských úkolů a výrobků...

Řekli jsme si, proč jsou pro tento den typické svítilny z dýně neboli Jack-o´-lanter. A pár jsme si jich vyrobili..Naučili jsme se také jedno z tradičních pořekadel "Trick or treat. Be so sweet. Give me something good to eat."

Dopravní výchova

Po zkušenosti některých našich žáků s dopravní soutěží BESIP jsme nelenili a dopřáli soutěžení na kole i ostatním. 

Nejprve jsme si pověděli něco o správném vybavení kola, o bezpečné jízdě a pravidlech silničního provozu. Poté nás čekala praktická část, kdy jsme si vyzkoušeli jízdu zručnosti... 

Po svačině jsme se procházkou vydali do prodejny jízdních kol, kde nám ochotný personál ukázal různé druhy jízdních kol. Na závěr projektového dne jsme výtvarně ztvárnili jízdní kolo i s cyklistou...

Jablíčkový den

Říjen, měsíc sklizně. Ovoce je kolem nás letos spousty, a tak jsme uspořádali projektový den, který byl celý o jablíčkách. Nejdříve jsme si povídali o tom,kde se vůbec taková jablka berou, o různých druzích jablek (což bylo spojeno i s ochutnávkou)...

Následovala soutěž o nejdelší jablečnou slupku...

Když už jsme měli jablka oloupaná, bylo potřeba je nastrouhat...a proto byla vyhlášena další soutěž o nejrychlejšího "strouhače"

Když bylo nastrouháno, udělali jsme štrúdl... a zatímco se pekl, my jsme použili zbylá jablka ke sportovním aktivitám..

BESIP - Dopravní soutěž mladých cyklistů

Vybraní žáci naší školy se zúčastnili dopravní soutěže mladých cyklistů v Příbrami. Cílem soutěže bylo zvýšit zájem žáků o dopravní výchovu a ověřit si jejich znalosti a dovednosti...

Po teoretické části následovala technická jízda na kole a poskytování první pomoci...

 

I přesto, že naše výkony nestačily na umístění na stupíncích vítězů, jsme si akci výborně užili...

 

Zámek Lány

Hned první školní týden jsme se vydali na zámek Lány, který byl k 100.výročí založení Československé republiky přístupný veřejnosti. Podívali jsme se do nádherných prostor, které obývá pan prezident..

Po prohlídce prostor jsme zavítali do překrásného zámeckého parku...